Göz Altı Yağ Bezeleri
13 Temmuz 2024

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz altı yağ bezeleri, vücudun birçok yerinde görülebilen yağ bezelerinin göz bölgesinde, özellikle göz kapaklarında veya göz altlarında ortaya çıkan türleridir. Bu yağ bezeleri, nerede oluşursa oluşsun, genel olarak iyi huylu kistik tümörler olarak kabul edilir. Ancak, bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir. Yapılan testler sonucunda doktorunuz, bu bezelerin sorun olup olmayacağını size bildirecektir.

Göz altı yağ bezeleri genellikle fazla büyümez ve kişi için estetik görünüm dışında bir sorun oluşturmaz. Beyaz renkli olmaları ve şişlikler oluşturması estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Bu nedenle, bu bezeleri aldırmak isteyebilirsiniz. Eğer yağ bezeleri sizin için sorun teşkil etmiyorsa, uzman kişiler tarafından bu yağlara müdahale etmemeniz tavsiye edilmektedir. Yağ bezeleri ne kadar sivilce gibi dursa da kesinlikle ucu sivri cisimler veya elle oynanmamalıdır.

Göz altı yağ bezeleri, ailede bir kişide görüldüğünde, diğer aile fertlerinde de görülme ihtimali yüksektir. Çünkü bu bezeler, genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Göz altı yağ bezeleri, diğer bölgelere göre alınması en zor olan bölgelerdendir. Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan göz oldukça yumuşak ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Göz altındaki yağ bezeleri, diğer bölgelerdeki yağ bezeleri ile karıştırılmamalıdır.

Yağ Bezelerinin Büyümesi ve Tedavi Yöntemleri

Göz altınızdaki yağ bezesi aşırı şekilde büyüme göstermiyorsa korkulacak bir şey olmadığını bilmelisiniz. Ancak, bu yağ bezeleri hızlı bir şekilde büyüyorsa acilen doktorunuza başvurmalısınız. Bazı insanlarda bu yağ bezeleri ameliyat yöntemleri ile alınmaktadır. Ancak, alınan yağ bezelerinin bulunduğu yerde tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır. Bunun nedeni, o bölgedeki yağ bezlerinin diğer bölgelere göre daha fazla çalışmasıdır. Bununla birlikte, gözde görülen yağ bezelerinin asıl nedeni büyük olasılıkla genetik faktörlerdir.

Eğer yağ bezesi vücudun başka yerlerinde görülseydi, kişinin hareketsiz olmasına bağlanabilirdi. Göz altlarından alınan yağ bezeleri kısa süre içinde kendini yenilerse, diğer yöntemlerle bu bölgeden yağlar alınabilir. Göz altı yağ bezeleri bazı operasyon yöntemlerinin yanı sıra, liposuction ve iğne tedavileri ile bölgeye bir sıvı enjekte edilerek ameliyat sırasında yağlar kolay bir şekilde alınır. Bunun yanı sıra, bu yağlar lazer yöntemi ile yakılarak bölgeden alınmaktadır. Ancak, bu yöntemle de yağlar tekrar edebilir. Göz altı yağ bezesi olan kişiler bu bölgeleri çok temiz tutmak zorundadırlar. Çünkü bu bezelerde enfeksiyon riski çok yüksektir.

Yağ Bezelerinin Kendiliğinden İyileşmesi ve Yanlış Bilgiler

Göz altında görülen yağ bezeleri zamanla kendiliğinden de iyileşme gösterebilmektedir. Bu tamamen yağların türüne bağlıdır. Bazı insanlar, etraflarından duydukları yanlış bilgiler yüzünden geceleri rahat bir uyku bile uyuyamazlar. Yağ bezeleri kansere dönüşür, göz altında görülen yağ bezesi körlüğe neden olur, yağ bezeleri hızla yayılır ve yağ bezelerini sıkarak yok edebilirsiniz gibi bilgilere kesinlikle kulak asmamalısınız. Bu bilgiler çok yanlıştır. Bilinmelidir ki, yağ bezesi kesinlikle kanser yapmaz. Ancak, temiz bakılmaması durumunda enfeksiyon kaparak daha büyük problemlere neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uzlet

12 Temmuz 2024 Cuma

Göz altı yağ bezelerinin kanser yapmadığını ve sadece estetik açıdan rahatsız edici olduğunu öğrendim, peki bu bezeler kendiliğinden geçer mi yoksa mutlaka bir tedavi yöntemi mi uygulanmalı? Ayrıca, bu bezeleri sıkarak yok etmeye çalışmanın ne gibi riskleri olabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uzlet,

Göz altı yağ bezelerinin kanser riski taşımadığı ve sadece estetik açıdan rahatsız edici olduğu doğrudur. Bu bezeler kendiliğinden geçmeyebilir ve bu nedenle bir dermatolog ya da estetik cerrah ile görüşmek en iyi seçenek olabilir. Bezeleri sıkarak yok etmeye çalışmak ciltte enfeksiyon, iz kalması ya da daha büyük cilt sorunlarına neden olabilir. Profesyonel bir yardım almak, hem sağlık açısından hem de estetik açıdan daha güvenli ve etkili bir yöntem olacaktır.

Sağlıcakla kal,
Uzlet

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ylang Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ylang Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Göz Altı Yağ Bezeleri

Göz Altı Yağ Bezeleri

Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çörek Otu Yağının Zararları

Çörek Otu Yağının Zararları

Güncel

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Güncel

Lahana Yağının Faydaları Nelerdir?

Lahana Yağının Faydaları Nelerdir?