Nar Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nar Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağı, Türkiye'de bol miktarda yetişen nar tam bir şifa deposudur. Nar çekirdeği yağı içeriğindeki antioksidan içeren maddeler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek soğuklardan daha kolay korunmamızı sağlamaktadır. Nar çekirdeğinin bu özelliği genellikle çocukların sağlığına katkısı büyüktür. Bu yağın faydası bağışıklık sistemi ile kalmaz. Daha birçok faydası bulunan nar çekirdeği yağının kullanım alanlarını, faydalarını ve bu yağ hakkında dikkat edilmesi gereken hususları sizlere kısa şekilde anlatacağım. Nar çekirdeği yağı, narın ülkemizde bol miktarda yetişmesiyle çok fazla bulunur. Bu bitki yağını arayanların kolaylıkla bulacağı anlamına gelmektedir. Her bitkide olduğu gibi bu bitkinin de yağı uçucu maddeler içermektedir. Bu nedenle bazen yağı seyrelterek kullanmak gerekebilir. Nar çekirdeği yağı içerisinde bol oranda C vitamini, demir ve potasyum minerallerinden bulunmaktadır. Bu nedenledir ki çocukların vücudunda ihtiyaç duyulan faydalı mineral ve vitaminleri bu yağ içerisinde barındırır. Bu yağı en çok kullanmamız gereken mevsim kış mevsimidir. Vücudun bu minerallere duyduğu ihtiyaç en fazla kış aylarında olmaktadır. Nar çekirdeği yağı bunların yanı sıra cilt ve saç dostudur.


Nar çekirdeği yağının bizlere sağladığı faydalardan bazıları

 • Nar çekirdeği yağı tam bir cilt dostudur. Eğer sizlerde sağlıklı ve pürüzsüz ciltlere sahip olmak istiyorsanız bu yağı düzenli olarak kullanarak en kısa zamanda etkisini görebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus bu yağı cildinizde kullanacaksanız Başka bitkisel yağlarla mesela zeytinyağı gibi seyrelterek kullanmanızda fayda vardır. Cildinizde oluşan yaralar, sivilceler, yaraların hızlı şekilde onarılmasında etkisi büyük olan bu yağın hücre yenileyici özelliği vardır.
 • Nar çekirdeği yağı vücudun herhangi bir yerinde oluşan yağ bezelerinin üzerine sürüldüğünde bu yerleri enfeksiyon riskinden koruyarak bakterilerden arındırır.
 • Bu yağ sayesinde kendinizin ve çocuklarınızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunursunuz. Bu sayede soğuklardan daha kolay bir şekilde korunabilirsiniz.
 • Vücutta oluşan iltihapların giderilmesinde ve önlenmesinde, az zamanda çok fazla etki gösterir ve iltihap oluşmasını önler.
 • Son olarak diyet yapanların işine çok yarayacağını da söylemeden geçmek istemiyorum. Bu yağ içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde vücutta biriken yağ hücrelerinin yakılmasında rol alır.
Bu kadarla kalmayan ve daha birçok faydası bulunan nar çekirdeği yağı, doğru kullanıldığında bu etkilerini kısa sürelerde göstermektedir. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra bu yağın insanı gençleştiren bir özelliğinin olduğu halk arasında söylenmektedir. Doğru kullanımlar sonucunda insan vücuduna hiçbir zararı olmayan bu yağı bu amaçla da kullanmada bir zarar olmayacaktır. Bu yağın kullanımını da siz değerli okurlara şöyle anlatayım.

Nar çekirdeği yağı aslında ince bir yağdır. Eğer bebeklerde kullanılacaksa başka yağlar tarafından inceltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Günde birkaç damladan fazla kullanmak tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle uygun doz miktarını aşmayınız. Bu yağı göz ve çevresinden uzak tutmalısınız. Oldukça hassas olan bu noktalar bu yağdan olumsuz şekilde etkilenerek morarmalara ya da kızarmalara yol açabilir. Bu yağı hamile ve hamilelik şüphesi olan insanlar kullanmamalıdır. Bunun dışında bir de tansiyon hastalarının doktorlarına danışmadan bu yağı kullanması çok fazla önerilmez. Yağın kullanımı eğer ağız yolu ile yapılacaksa günlük birkaç damla olmak üzere su ile ya da yemeklere karıştırılarak kullanılabilir. Bu sayede yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yağ Nasıl Eritilir?

Yağ Nasıl Eritilir?

Tatlı Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tatlı Elma Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avakado Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Ozon Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Parafin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parafin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parafin yağı, petrolden elde edilen ve petrol yan ürünü olarak geçen, kozmetikten, tekstile, yiyeceklerin korunmasından, patlayıcı maddelere kadar pek çok alanda kullanı[...]

Aynısefa Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aynısefa Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aynısefa Yağı, Aynısefa bilindiği gibi çiçek familyasına ait bir bitkidir. Büyük bir papatyayı andıran bu bitkinin cilt sağlığı açısından önemlidir. Bu bitki ü[...]

Hint Yağının Zararları Nelerdir?

Hint Yağının Zararları Nelerdir?

Hint yağı zararları, Hint yağı Ricinus Communis adlı bir Hint bitkisinin tohumlarından elde edilen doğal bir yağ türüdür. Afrika ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın bi[...]

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı, soğuk presleme yoluyla üzüm çekirdeğinin sıkılmasıyla elde edilir. Sağlığa özellikle saç ve ciltte yaptığı yararlı etkiler nedeniyle bu [...]

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler, Kilo sadece ülkemizde değil dünyada birçok insanın problemlerinden biridir. Kilonun ise asıl nedeni vücutta biriken ve sindirilemeyen yağların Vücudu[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6