Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Susam Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam yağı, susam tohumlarının preslenmesi sonucunda oluşan susam yağı, sağlık için pek çok faydası vardır. Aynı zamanda susam yağının kullanımı çok eski yıllara dayanmaktadır. Susam yağı denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak vücut güzelliği ve saç bakımı gelmektedir. Aynı zamanda kemiklere de iyi gelen susma yağı, dişlerin kuvvetlenmesine de fayda sağlamaktadır. Susam tohumlardan elde edilen bu bitkisel yağ yüksek oranda potasyum, fosfor, demir, kalsiyum B vitaminlerini bünyesinde barındırır. Hücre yenileyici özelliği vardır ve hasar görmüş hücrelerin yenilenmesinde fayda sağlar. Bu nedenden dolayı da cilt bakımı ve cilt maskelerinin içerisinde susam yağını yer verilir.

Susam yağını sağlık bir cilt yapısı için kullanmak istiyorsanız mutlaka her banyo öncesi cildinize sürmenizi tavsiye ederiz. Bunun için susam yağını ister tek başına isterseniz de badem veya zeytinyağı ile karıştırıp cildinize masaj eşliğinde uygulayabilirsiniz. Yarım saat kadar susam yağını cildinizde bekletip ardından ılık su ile duşa girmeniz fayda sağlayacaktır.

Saçların daha kuvvetli olması ve gürleşmesi için susam yağı ile saçlara masaj yapılabilir. Bu işlem saç köklerine de fayda sağlayacaktır ve saçlar da oluşan kepeklenme sorununu giderecektir. Saçların kökten uca yenilenmesinde fayda sağlar ve saçlara nem verir. Ancak bu işlemi uygularken saç köklerinize kesinlikle tırnaklarınız ile masaj yapmamalısınız. Parmak uçlarının etli kısımları ile masaj yapılması daha sağlıklı olacaktır. Tırnak aralarında veya tırnakta olası kir veya mikrop varsa saç köklerinize geçip saçlarının dökülmesine ve saç derisi hastalığına neden olabilir.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?
 • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde fayda sağlar ve hastalıklara karşı savunma sağlar.
 • Susam yağı bağırsak kanserine iyi geldiği gibi kanseri de önleyici etkisi vardır.
 • Yorgunluğa iyi gelir ve kişilere enerji verir.
 • Ciltte meydana gelmiş yara ve çiziklerin iyileşmesinde faydalıdır.
 • Mantar hastalığı sorununa karşı susam yağı kullanılabilir. Enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi geldiği gibi hastalığın ilerlemesini de önlemektedir.
 • Şeker hastalığına karşı önleyicidir ve hastalığın etkilerini azaltıcı yönü vardır.
 • Kirpik, kaç ve saçların güçlenmesinde etkilidir.
 • Susam yağının müshil etkisinden faydalanılabilir.
 • Tırnak sorunun iyileşmesinde fayda sağlar ve tırnakların sağlıklı olmasında etkilidir.
 • Saçlarda meydana gelen kepeklenme sorununu giderir ve saçları besler.
 • Saç kökü yağını dengeler ve aşırı yağlanmayı önler.
 • Eklem ağrılarının giderilmesi için bölgeye susam yağı ile masaj yapılması önerilir.
 • Kuru cilt yapısına sahip kişiler için susma yağı etkilidir. Cildin kuruluğunu giderir ve yağ oranını denge de tutar.
 • Kolesterol ve yüksek tansiyon sorununa iyi gelir.
 • Güçsüz saçların kuvvetlenmesinde fayda sağlar ve saçın ısıya karşı olan dayanıklılık gücünü arttırır.
 • Saç köklerinde oluşan kaşıntı ve yaraların iyileşmesinde susam yağı harici olarak kullanılabilir.
Susam Yağının Zararları Nelerdir?

Susam yağı dahili olarak kullanıldığı zaman kişilerde kilo sorununa neden olabilir. Saf yağ oranı fazla olduğu için ve de protein ağırlıklı olmasından dolayı kilo sorununa yol açabilir.

Susam yağı bazı kişilerde alerjiye nende olabilir. Bunun için harici kullanımlarda cilt yapısı çok hassas olan kişilerin dikkatli kullanmaları veya alerji testi yaptırmaları önerilir. Aynı zamanda susam yağının aşırı tüketimi kişiler cilt problemlerine de neden olabilir. Bilhassa sivilce ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabilir. Bunun için düzenli ve dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

Susam Yağının Kullanımı

Susam yağı pek çok faydası olan yağ çeşitlerinden biridir. Nemlendirici olarak eğer susam yağını kullanmak istiyorsanız banyonun ardından vücut nemini kaybetmeden susam yağı ile masaj yapılabilir. Bunun için vücudun hafif ıslak olması susam yağının vücuda emilimi hızlandıracaktır. Susam yağını saç bakımından tercih ediyorsanız badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırıp saç köklerine masaj yapabilirsiniz. Saçların kök kısımlarına parmak uçlarınız ile yağı masaj yaparak uyguladıktan sonra saçların uç kısımlarına da yağdan sürmenizi tavsiye ederiz.

Harici ve dahili olarak kullanımı mümkün olan susam yağını eğer harici olarak kullanmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz şekilde uygulayabilirsiniz.

Dahili olarak kullanmak isteyen kişiler ise mutlaka öncelikle doktorlarına danışmaları gerekir. Doktor izninin ardından susam yağını bir çay bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı susam yağı ilavesi yapılıp karıştırılır ve birkaç dakika bekletilir. Ardından hazırlanılan karışımı sabahları aç karnına tüketilebilir. Ancak bu işlemi on yaş ve altı küçük çocuklara uygulamanız gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Zararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Acı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Acı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kantaron Yağının Faydaları?

Kırmızı Kantaron Yağının Faydaları?