Üzüm Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
09 Temmuz 2024

Üzüm Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm yağı, üzüm çekirdeklerinden yapılan hafif ve renkli olmayan bir yağ türüdür. Üzüm çekirdeklerinden elde edilen yağın çok fazla kullanım alanı vardır. En fazla kullanıldığı alanlar sağlık ve kozmetik ürünlerinin yapıldığı alanlardır. Öyleyse sağlık ve kozmetik yararlarından bazılarına bir göz atalım. Üzüm çekirdeği yağı, “Vitis vinifera” üzümlerinin çeşitli tohumlarından çıkarılan tatlı ve ceviz aromalıdır. Soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. Bu yağ 1600'lü yıllarda Avrupa ve Kuzey Amerika'ya Asya'dan getirildiği sanılmaktadır. İspanya ve Arjantin'de de üretilmesine rağmen İtalya ve Fransa, üzüm çekirdeği yağının en önemli üreticileridirler. Üzümün sağlık açısından yararlı olması ve besleyici olma gibi yönleri fazla olduğu için uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yapılan birçok araştırma sonucuna göre hem üzüm çekirdeği hem de üzüm çekirdeklerinden elde edilen yağın çok fazla faydası olduğunu göstermiştir.

Üzüm çekirdeği yağının bazı tıbbi faydaları nelerdir?

Antienflamatuvar özellikleri: Antienflamatuvar özellikleri ve birçok sağlık yararı“oligomerik proantosiyanidin” olarak bilinen flavonoidlerin varlığına bağlı olabilmektedir. Oligomerik proantosiyanidin maddesinin anti-inflamatuar özellikler göstermesi nedeniyle üzüm çekirdeği yağı, romatizmal artrit başta olmak üzere çeşitli hastalıklar ve bunlara bağlı ağrıları giderebilmektedir. Yaraların hızlıca iyileşebilmesini sağlamaktadır.

Antioksidan özellikleri: Üzüm çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar, E vitamini ve oligomerik proantosiyanidin maddeleridir. Oligomerik proanthocyanidine, C vitamininden 20 kat fazla ve E vitamininden 50 kat daha çok etkili olan güçlü bir antioksidan türüdür. Bu özellikleri serbest radikallerden kaynaklanan birçok sağlık sorununun çözümünde önemli rol oynamaktadır.

Akne ve dermatit için faydaları: Üzüm çekirdeği yağında linoleik asit bulunmaktadır. Bu asit anti-alerjik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ cilt sorunlarının tedavisi için cildin sorun olan bölgesine uygulanması gerekmektedir.

Hemoroid için faydaları: Üzüm çekirdeği yağında bulunan oligomerik proantosiyanidin maddesinin anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda hemoroid ile ilişkili şişme ve ağrıyı giderebilmektedir. Hemoroid kaynaklı kanama durumlarında rahatlama sağlayabilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlık nedeniyle oluşan ağrılar ve şişkinlikler bu yağ ile iyileşme gösterebilmektedir. Bugünlerde üzüm çekirdeği yağı yumuşatıcı özellikleri nedeniyle kozmetik sektöründe geniş bir uygulama alanına sahiptir. Saç bakımında kullanılan ürünler, dudaklar için kremler, losyonlar ve birçok ürünün ana yapım malzemesidir.

Sağladığı bazı yararlar şunlardır;
  • Cilt türü fark etmeksizin her cilt için nemlendirme sağlayıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Cildinizi sıkılaştırma özelliği olan tonik olarak kullanılabilir.
  • Yağ saçlardaki kepek sorunu ve saç bakım kremlerinin yerine kullanılabilir.
  • Yağın antioksidan bileşikler içermesi nedeni ile ciltteki kırışıklıkları ve oluşan hasarları giderme özelliği vardır.
  • Ciltte çatlaklıklar varsa bu yağ sayesinde bu sorun çözülebilir.
  • Yağ güneşten gelen ultraviyole gibi zararlı ışınları engelleme ve güneş yanığına karşı koruma sağlama gibi özellikleri bulunmaktadır. Bunların dışında yaşlanma etkilerini azaltmada etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mürüvvet

21 Mayıs 2024 Salı

İyi günler ben cildime ve saçlarıma bakmayı seven bir kadınım. Fakat kimyasal değil doğal yollardan bakım yapmayı seviyorum. Bugünlerde üzüm yanına merak sardım saçlarıma ve yüzüme sürüyorum ve çok faydasını gördüm. Acaba üzüm yağı saç dökülmelerine karşı iyi gelir mi? Lütfen bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mürüvvet Hanım,

Üzüm yağı, saç dökülmelerine karşı faydalı olabilir. İçerdiği E vitamini ve antioksidanlar sayesinde saç derisini besler ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, saç köklerini güçlendirerek dökülmeleri azaltabilir. Ancak her cilt ve saç tipi farklıdır, bu yüzden üzüm yağını kullanmadan önce küçük bir bölgede denemeniz ve herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Keyifli bakımlar dilerim!

2. Cevap
cevap

Hacer ÖZGÜN

Ben geçmişte saç dökülmesi rahatsızlığıyla üzüm yağını kullanmaya başladım. Kullandıktan kısa süre sonra saçlarım uzadı ve saç dipleri canlandı. Bir arkadaşıma bu durumu söyleyince kendisi de üzüm yağını kullandı. Ancak kendisi üzerinde etkiler olmamakla birlikte saç diplerinde kızarma oldu. Uzman bir hekime başvuruda bulunarak kullanılmasında fayda bulunuyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

Güncel

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?