Magnezyum Yağı

Magnezyum Yağı

Magnezyum Yağı, bildiğiniz yağlar gibi değildir. Bu ürüne yağ denilmesinin nedeni magnezyum klorun suyla karışmasından sonra dokusunun yağa benzemesinden kaynaklanır. Yani yağ suya asılmış magnezyum klorürden oluşur. Dokusu yağlı olduğundan yağ gibi kullanılabilir. Vücudunuzun ihtiyacını karşılamak amacıyla magnezyum içeriği bulunan çeşitli formlar vardır. Magnezyum takviyesi, magnezyum içeren besinler, multivitaminler bu amaçla kullanılabilir. Magnezyum yağı topikal olarak uygulayarak magnezyumu alabileceğiniz bir diğer seçenektir.

İçtiğimiz filtrelenmemiş içme suyundaki magnezyum dışında, besinlerden de magnezyum almamız gerekiyor. Kuruyemişler, meyveler, tahıllar, sebzeler bu konuda iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum yağı ise ihtiyacımız olan magnezyumu alabilmemizi sağlayan iyi bir seçenektir. Magnezyumun en önemli etkileri uykuyu kaliteli hale getirmek stresle mücadele ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir mineraldir. Ayrıca cilt kalitesini iyileştirir, yüksek tansiyon ve diyabetle mücadelede etkilidir. Yeterli oranda magnezyum alınması sağlığımız açısından önemlidir. Magnezyum içeren besinler tüketilse de vücudumuzdaki magnezyum seviyesinin korunmasında etkili olmayabilir. Bu nedenle magnezyum yağını kullanmamız gerekebilir.

Çok sayıda besinde magnezyum olmasına rağmen, magnezyum en iyi emilimi ağızdan olmaz. Bu şekilde alınan magnezyum sindirim sistemindeki çeşitli faktörlerden olumsuz etkilenir. Ayrıca bağırsaklardaki emilim süresi de laksatif etkisi yüzünden yetersizdir. Magnezyumun en iyi emilimi cilt üzerinden olur. Bu uzmanlar tarafından deri ötesi magnezyum terapisi olarak tanımlanır. Bireylerin günde 300 miligram magnezyum alması önerilir. Erkeklerde bu oran 400 miligrama kadar çıkabilir. Besinlerden bu oranın sadece 250 miligramlık bölümü alınabiliyor. Bu durum magnezyum yağını daha verimli hale getiriyor.

Magnezyum yağı hakkında temel bilgiler

Magnezyum iyonları vücudumuzda kemiklerde olur. Ancak sindirim sisteminde besinlerin enerjiye çevrilmesinde etkili olan enzimler de önemli bir yeri vardır. RNA, DNA, proteinler gibi önem taşıyan moleküllerin üretiminde etkili olur. Hücre duvarında kemiklerde ve kromozomlarda magnezyum temeli oluşturur. Ayrıca kalsiyum emiliminde de magnezyumun etkisi büyüktür. Vücudumuzda magnezyum ve kalsiyum ilişkisi önemlidir. Kalsiyum eklikliği olan bir kişide magnezyum eksikliğinin de olduğu akla gelmelidir. Bunları takviye etmek için hem kalsiyum içeren besinleri, hem de magnezyum içerenleri birlikte tüketmelisiniz.

Magnezyum yağının faydaları

Cilt sağlığını destekler: Cildinizde sivilce, akne, sedef, egzama gibi olumsuzluklar varsa magnezyum yağı bunların tedavisinde destekleyici olacaktır. Cildin daha canlı ve parlak olması için bu ürünü haricen cildinize sürebilirsiniz. Yağ ciltte akne ve sivilce oluşumuna neden olan yağın azaltılmasını sağlar. Ciltte gözenekleri tıkayan yağ akne oluşumunun başlıca nedenleri arasında görülmektedir.

Bağışıklık sisteminin dostudur: Magnezyum yağını düzenli kullanmak vücudunuzu bazı hastalıklarla mücadelede destekleyecektir. Stresin tetiklediği, yaşlanma nedeniyle maruz kalınan hastalıklarda magnezyum yağı desteğini kullanabilirsiniz. Stresinizi azaltacak, aynı zamanda yaşlanma etkilerini hafifletecektir.

Ter kokusuna çözümdür: Vücudunuzu etkileyen özellikle ter kokusu ile mücadelede bu yağı kullanabilirsiniz. Püskürterek koltuk altınızda kurumaya bıraktığınız magnezyum yağı kozmetik ürünlere doğal bir çaredir. Hem kimyasalların etkilerinden korunur, hem de toksik etkisi olmayan doğal bir ürün kullanmış olursunuz.

Ağız sağlığınızı destekler: Bu doğal yağı dişlerinizi fırçalamak için diş macunu yerine kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem ağız ve diş sağlığınızı destekler, hem de vücudunuzun magnezyum ihtiyacına destek verirsiniz. Magnezyumun kalsiyum emiliminde etkisi büyüktür. Vücudunuzda yeteri kadar kalsiyum olması diş sağlığınıza olumlu yansır.

Uykusuzluğa çare olabilir: Uykusuzluk sorunu yaşayanlar magnezyum yağının sakinleştirici etkisinden yararlanabilir. Özellikle derin uyku çekmek isteyenler bu yağı kullanabilir. Bu aynı zamanda uykuda yapılan periyodik hareketleri de önleyecektir. Huzursuz bacak sendromu sorunu olanlar içinde faydalıdır.

Kanserle mücadelede etkilidir: Magnezyum yağı ile masaj yapılması stres hormonu kortizolun azaltılmasına yardımcı olur. Bu hormon başta kanser olmak üzere, depresyon, erken ölüm gibi olumsuzlukları tetikler. Özellikle pankreas kanseri ile mücadelede en önemli destekçiniz olabilir. Bir anlamda kortizol hormonu bağışıklık sistemini baskılayarak olumsuz etki yapar.

Magnezyum yağının faydaları arasında ağrıları dindirici etkisi, Özellikle migren tipi baş ağrılarında atakları azaltması, atakların arasını uzatması, kas ağrılarını hafifletmesi, yüksek tansiyona iyi gelmesi, diyabet riskini azaltması saç sağlığını desteklemesi gibi önemli etkileri bulunmaktadır.

Magnezyum yağının yan etkileri

Nadiren de olsa magnezyum yağının bazı yan etkileri vardır. Bunlar arasında haricen kullanımında oluşan cilt yanması daha fazla görülmektedir. Cilde direkt tatbik edildiğinde özellikle hassas ciltlerde kaşıntı ve döküntü sorunu da yaşanabilir. Cilt kızarıklığı etkisi olabilir. Magnezyum alerjisi olan kişilerinde yağı kullanırken dikkatli olması, herhangi bir reaksiyon ortaya çıkarsa yağı kullanmayı hemen bırakmalıdır. Ayrıca haricen kullanılan magnezyum yağının ishal ve karında kramplara yol açması da yaşanabilir. 

Bu yağın düşük tansiyonu olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde yağı kullanmak için doktoruna danışmalıdır. Kişilerin kullandığı bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir. Özellikle anksiyete ilaçları kullanan kişiler bu yağı dikkatli kullanmalıdır. Bu nedenlerle ilaç kullananlar, alerjik yapısı olanlar magnezyum yağını kullanmak için doktoruna danışmalıdır.

Magnezyum yağı kullanımı için öneriler

Magnezyum yağı kullanımına başladıktan sonra vücudunuzdaki magnezyum düzeyinin artması biraz zaman alabilir. Düzenli magnezyum alımı bir süre sonra sizleri rahatlatacaktır. Kullanımı esnasında yağın dozunu değiştirmek için yakınmalarınızı takip edebilirsiniz. Bu yağı kullanırken sprey şeklinde cilde püskürtmek en fazla tercih edilen kullanım türüdür. Cildinizi diğer ürünlerden arındırdıktan sonra, büyük olasılıkla banyo yapınca yağı cildinize püskürtebilirsiniz. Yarım saat kadar bekleyerek yeniden duş alabilirsiniz.

Cildinize masaj yaparak yedirdiğiniz magnezyum yağı kan akımını hızlandırır. Bu şekilde ağrılara, özellikle kas ağrılarına etkili bir çözüm bulabilirsiniz. Banyoda kullanılan yağ rahatlamanıza, stresten arınmanıza yardımcı olacaktır. Ayaklarınıza ve bacaklarınıza da magnezyum yağı koyduğunuz ılık suda banyo yaptırabilirsiniz. Koku gidermek içinde yağı püskürterek deodorant yerine kullanabilirsiniz. Ancak yeni tıraş edilen cilde tatbik etmemenizi tavsiye ederiz.

Son Güncelleme : 04.01.2021 00:27:46
Magnezyum Yağı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Magnezyum Yağı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Magnezyum Yağı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Göğüs Yağları
Göğüs Yağları
Göğüs Yağları, Göğüslere oluşan yağlar genellikle erkekleri ilgilendiren ve erkeklerde daha çok sorun haline gelen bir konudur. Bayanlarda bu sorun yağların belirgin hale gelmemesinden dolayı biraz daha az sorun olarak kabul edilmektedir. Bu bölgedek...
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Yılan yağı saça nasıl uygulanır? Saçlar için oldukça faydalı olan yılan yağının kullanımı da son derece kolaydır. Kullanımına geçmeden önce yılan yağı, saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacak niteliktedir. İçerisinde yüksek oran...
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Mavi Anemon Çiçeği Yağı, Mavi anemon çiçeği dünyada özellikle kuzey yarım kürede yetişme göstermektedir. İskoçya başta olmak üzere; Japonya da, Brezilya da gibi sıcaklığı düşük olan bölgelerde sıkça rastlanmaktadır. Bu bitki genellikle ılıman iklim b...
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kandaki yağ oranı nasıl düşürülür, kanadaki yağ oranı, her insanın kanında bulunan ve hücre zarları ile bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. Kandaki yağ oranını, vücut kendi ürettiği gibi dışarıdan alınan besinlerle de yükselebilir. Me...
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar, Günümüzde kadınların en şikayetçi oldukları çıkmayan kurumuş yağ lekeleridir. Sırf bu yüzden çocukların dışarıda oynamaları yasak hale gelmiştir. Fakat TV de verdikleri reklamlarda genelde belli markalarla kurumuş yağ ...
Keratin Yağı
Keratin Yağı
Keratin Yağı, Keratin aslında vücudumuzda bazı yerlerimizde bulunan bir proteinin adıdır. Keratin yağı en çok saçlarda olmak üzere tırnaklar ve dişlerde kullanılmaktadır. Keratin yağını herhangi bir sarraftan kolaylıkla ve oldukça ucuz bir fiyata bul...
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı, Hamilelikte genellikle kullanılan badem yağı cilt bakımı ve onarımı için kullanılır. Birçok bayanın baş belası olan hamilelik çatlakları günümüzde hep sıkıntı olmuştur hatta çoğu genç kız çatlaklara hazır olmadığı iç...
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Çilek Yağının Cilde Faydaları, Nefis, sulu ve ağızları sulandıran tadının yanında çileğin sağlık yönünden de faydaları vardır. Çilek yağı genelde ilaç ve kozmetikte çok fazla derecede kullanılmaktadır. Çileğin tadı ve güzelliği, lezzeti ile göz nuru ...
Alabalık Yağının Faydaları
Alabalık Yağının Faydaları
Alabalık yağının faydaları, Alabalık her balıktan farklı olarak omega 3 olarak çok zengin bir balıktır. Alabalık veya alabalık yağı çocukların ve gelişme çağındaki kişilerin tüketmeleri gereken önemli bir besindir. Ayrıca bütün insanlarda beyin ve ha...
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır, Keten tohumu çiğnenerek de yenilebilir fakat sert olması nedeniyle tam öğütülmediği için sindirilmeden vücuttan atılabilir. Fakat keten tohumunu öğüterek toz haline getirilerek suyla karıştırılarak tüketilebilir. ...
Ayı Yağı
Ayı Yağı
Ayı Yağı, günümüzde kullanım alanı pek bulunmamaktadır. Bu yağın kullanımı genellikle eski zamanlarda çok yoğundur. İnsanlar bu yağı genellikle deri yoluyla kullanırdı. Fakat yinede ağız yoluyla tüketenlerde vardır. Dinimiz yönünden bu hayvanın eti y...
Gaz Yağı
Gaz Yağı
Gaz Yağı, Gaz yağını hepimiz duymuşuzdur. Bu yağ eskilerde çok daha fazla miktarda kullanılmaktaydı. Yanıcı bir yağ olan gaz yağı  petrol rafinelerinde petrolden sonra elde edilen bir yakıt türüdür. Benzin kadar yanıcı etkisi olmasa bile bu yağd...

 

Göğüs Yağları
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Keratin Yağı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Alabalık Yağının Faydaları
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Ayı Yağı
Gaz Yağı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Katran Yağı Faydaları
Gres Yağı
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Kudret Narı Yağı
20 50 Motor Yağı
Acı Biber Yağı
Gliserin Yağı
Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır
Tatlı Elma Yağı
Kekik Yağı Nasıl Yapılır
Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Aloe Vera Yağı
Badem Yağı Sakal
Aynısefa Yağı
Zayıflama Yağları
Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır
Kabak Çekirdeği Yağı
Popüler İçerik
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı, Kişilerde oluşmakta olan sakal çıkmama sorunu kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Her gün sakal tıraşı ...
Katran Yağı Faydaları
Katran Yağı Faydaları
Katran Yağı Faydaları, Günümüzde çok fazla duyduğumuz ve birçok insanın kullandığı ve bir o kadarda faydası bulunan katran yağı, birçok faydası ile bi...
Gres Yağı
Gres Yağı
Gres Yağı, makine parçalarında ve dişlilerde kullanılmakta olan bir yağ türüdür. Bu yağ eskilerden beri araç motorlarında, yük taşıma araçlarında, tra...
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Acı elma yağı bebeklerde nasıl kullanılır, Biz anne babalar, bebeğimiz olacağını öğrendiğimiz zaman çok heyecanlanırız, dünyalar bizim olur. Her şeyim...
Kudret Narı Yağı
Kudret Narı Yağı
Kudret Narı Yağı, Kudret narı botanik bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve bir çok farklı isme sahiptir. Bu isimlerden bazıları ise: Papara, acayi...
20 50 Motor Yağı
20 50 Motor Yağı
20 50 Motor Yağı, Motor yağlarının üzerinde yazan 0-30, 0-40, 5-40, 10-40, 15-40, 5-50, 10-50, 15-50, 20-50, 10-60 gibi değerler yağın sıcak veya soğu...
Acı Biber Yağı
Acı Biber Yağı
Acı biber yağı, sırrı acısında saklı olan acı biberin yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra cilt bakımı içinde etken maddelere sahiptir. Biber acılığı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Göğüs Yağları
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022