Çam Terebentin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Çam Terebentin Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı, çam ağaçlarının reçinesinden elde edilen doğal bir uçucu yağdır. Bu yağ, buhar distilasyonu yöntemi ile çıkarılır ve çeşitli sağlık faydaları ile bilinir. Çam terebentin yağı, saç sağlığını desteklemek ve uzamasını teşvik etmek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca fındık yağı, badem yağı, ceviz yağı ve zeytinyağı gibi diğer bitkisel yağlar arasında sayılır. Bu yağı aktarlarda kolayca bulabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağının Elde Edilişi

Çam terebentin yağı, çam ağaçlarının reçinesinden buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Bu yöntem, yağın saf ve etkili olmasını sağlar. Esansı ise çam ağacının dikenlerinden elde edilir. Bu doğal yağ, hoş kokusu ve yakıcı tadı ile bilinir.

Saç Bakımında Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı, saç köklerine nüfuz ederek saç dökülmesini gözle görülür derecede azaltır. Saçlara olan etkisi, saç köklerinden başlayarak kendini gösterir. Saçların sağlıklı olmasına ve uzamasına katkıda bulunur. Bu yağı ılık suya ekleyerek ya da saf olarak 1-2 damla şeklinde kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kullandığınız 200 ml şampuanın içine 20-25 damla çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Ancak şampuanın gözlerinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Çam Terebentin Yağının Faydaları

  • Çam terebentin yağının saçlardaki yararlı etkileri herkes tarafından bilinir. Saç uzaması, saç dökülmesi, kepek sorunu ve saç köklerinin kuvvetlenmesi bu yağ sayesinde sağlanmaktadır. Bu yağı susam yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi yağlarla birlikte kullanırsanız, saçlarda bir oluşmasına engel olursunuz.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarında çam terebentin yağı oldukça yararlı etkilere neden olur
  • Kadınlarda emzirme döneminde sütü artıran etkiye neden olur
  • Çam terebentin yağının iştah açıcı özelliği vardır
  • Ciltteki egzama gibi döküntülere karşı haricen sürülerek kullanılabilir
  • Kılcal damarları uyardığından, kan dolaşımının düzenlenmesine etki eder.
  • Basur sorunları içinde kullanılabilir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle astım, grip, şeker hastalığı, romatizmal rahatsızlıklar, solunum sistemiyle ilgili sorunlar, bel soğukluğu için yararlı bir yağdır.
  • Kadınlarda adet döneminde kanamayı söktürücü olarak kullanılabilir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Gün içinde 2 defa 1 çay bardağı suya konulan ya da 1 adet kesme şekerin üzerine damlatılan 1-2 damla çam terebentin yağı şifalı etkilerini gösterebilir. Cilt için kullanıldığında haricen cilde masaj yaparak kullanılabilir. Solunumla ilgili sorunlarda ise sabah ve akşam 1-2 damla burun içine yağ damlatılabilir. Saçlarda kullanmak için, kuru saç derisine yağla masaj yapılabilir, saç diplerine iyice friksiyon yapılır. Bu şekilde kullanıldığında içine ceviz yağı ya da fındık yağı ilave edilmelidir. Şampuanın içinde de kullanılabilir. Ancak gözlere temas etmemesi sağlanmalıdır. Özellikle böbrek hastalığı olan kişilerde çam terebentin yağının kullanılması sakıncalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni