Kantaron Yağı

Kantaron Yağı

Kantaron yağı, kantaron yağı doğadan gelen mucizevi yağlardan biridir. Özellikle yanık ve yarar tedavisinde oldukça etkilidir. Kantaron yağı kantaron bitkisinden elde edilir. Harici ve dahili kullanılabilen bitkisel yağın enfeksiyon giderici etkisi de vardır. Ayrıca vücutta bulunan tüm organlar üzerinde de olumlu etki yaratır. Raf ömrü oldukça uzundur. Bilinçli ve ölçülü kullanıldığında her hangi bir yan etkiye neden olmaz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron bitkisinin çiçekleri kesilerek cam bir kavanoza koyulur. Üzerini geçecek şekilde zeytinyağı ile doldurulur. Kavanozun ağzı temiz bir tülbent ile sıkıca kapatılarak 5 gün kadar dinlendirilir. Bu süre mayalanma süresidir. Mayalanma süresi tamamlandıktan sonra kavanozun ağzı kendi kapağı ile kapatılarak kavanoz güneş alan bir yere alınır. Güneşli ortamda 45 gün kadar bekletildikten sonra süzülerek farklı bir kavanozun içine alınır. Kantaron yağı artık kullanım için hazır. Bu şekilde güneş almayan serin bir ortamda 2 yıl muhafaza edilebilir.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı deri hastalıkları başta olmak üzere pek çok alanda tedavi amacı ile kullanılabilir. Açık yara ve kesikler üzerinde de gönül rahatlığı ile kullanmak mümkündür.

Kantaron Yağı Mikropları Öldürür: Anseptik etkisi sayesinde kantaron yağının mikrop öldürücü özelliği vardır. Yaraların iyileşme sürecini kısaltır, açık yaraların enfeksiyon kapma olasılığını azaltır. Hakiki bal ile karıştırılarak yaralara sürüldüğünde oldukça etkili bir antibiyotik olarak kullanılabilir Kanamalar üzerinde kullanıldığı zaman kanamanın durmasına yardımcı olur.

Kantaron Yağı Hücreleri Yeniler: Kantaron yağının hücreleri yenileyici etkisi vardır. Cildi ölü hücrelerden arındırır. Yaranın üzerine sürüldüğünde yara nedeniyle oluşan ağrının hafiflemesini sağlar.

Yanık Tedavisi İçin: Yanık tedavisinde uzun yıllardır kullanılan kantaron yağı yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Yanık nedeniyle oluşan ağrı ve acıyı hafifletir. Ayrıca yanık bölgenin enfeksiyon kapmasını engeller.

Kanamalara Karşı: Kantaron yağı ciddi kazalar sonucu oluşan iç ve dış kanamalarda kanamayı durdurmak için kullanılabilir. Damar büzücü etkisi nedeniyle hem içilerek hem de kanamalı bölgeye sürülerek kullanılabilir.

Güneş Yanıklarına Karşı: Özellikle yazın aşırı güneşe maruz kalma nedeniyle oluşabilecek güneş yanıklarına karşı kantaron yağının tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir. Yanık nedeniyle oluşan ağrı ve acıyı da hafifletici etkisi vardır.

Pişiklere Karşı: Kantaron yağı özellikle bebeklerin sıkça maruz kaldığı pişikler için alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Bebekler için kullanıldığında her hangi bir tahrişe yol açmamak için bir miktar su ile inceltilmelidir. Ayrıca bebeklerde oluşan karın ağrısı için bebeklerin karnına kantaron yağı ile hafif masaj yapılabilir.

Romatizmal Ve Diğer Ağrılara Karşı: Vücutta bulunan tüm kas ve ağrılar için kullanılabilecek tamamen doğal bir yağdır. Özellikle siyatik romatizma ağrılarına karşı oldukça faydalıdır. Ağrıyan bölgeye yağ ile masaj yapılabilir.

Kan Şekerini Düşürmek İçin: Kantaron yağı ağız yolu ile kullanıldığında kan şekerini düşürücü etki yaratır.

Mideye Karşı: Kantaron yağı ülser ve farklı nedenlerden dolayı mide de oluşan ağrıları gidermek için kullanılabilir. Özellikle soğuk havalarda ayakları ısınmayan kişiler de kantaron yağı kullanarak ayaklarını ısıtabilir.

Basura Karşı Kantaron Yağı: Basur nedeniyle oluşan ve kişiye oldukça acı veren basur memelerine bir parça pamuk ile kantaron yağı sürüldüğünde acıyı hafifletebilir.

Bağırsak Problemlerine Karşı: Dahili kullanımlarda bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Dolayısı ile kabızlığa karşı faydalı olur.

Saç Sağlığı: Kantaron yağı saç diplerine düzenli sürüldüğünde dökülmeyi, kepeklenmeyi ve pullanmayı engeller. Ayrıca egzama gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Cilt Bakımı: Kantaron yağı cilt bakımı için kullanılabilecek ideal bir yağdır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişiler için faydalı bir yağdır. Güneş lekeleri, kızarıklıklar, siyah noktalar ve sivilce problemine karşı da iyi gelir. Kantaron yağı ile yapılan cilt bakımı sayesinde pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkündür. Bir parça pamuğa kantaron yağı dökülerek hafif hareketler ile cilt bakımı kolaylıkla yapılabilir. Ciltte oluşan morarma ve şişlikler içinde kullanılabilir. Çarpma ya da kaza sonucu ciltte oluşan şişlik ve morarmaların üzerine kantaron yağı sürüldüğünde hem şişliği hem de morarmayı kısa sürede geçirir.

Kantaron Yağının Zararları

  • Kantaron yağının tüketimi aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından her hangi bir yan etkisi olmaz. Devamlı ilaç kullananlar ve ciddi hastalıklar ile mücadele eden kişiler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bebekler için kullanımlarda mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. Yetişkinler is kantaron yağını günde 1 tatlı kaşığından fazla kullanmamalıdır.
  • Gebelik döneminde kantaron yağı kullanılmamalıdır. Özellikle sarı kantaron kullanımı doğum kusurlarına neden olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
  • Şizofren, Demans hastalarının da kullanmaması gereken bir yağdır. Cerrahi bir operasyon geçirecek olan kişi operasyondan en az 15 gün önce kantaron yağı kullanımını bırakmalıdır.
Son Güncelleme : 11.12.2020 16:48:31
Kantaron Yağı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kantaron Yağı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Kantaron Yağı"
Peki kantaron yağı evde yetiştirilebilir mi? Ve nasıl uygulanır? Baharatçılarda da bulunabilir mi? Bu sorulara cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Murad . 21.08.2018
CEVAP YAZ
Göğüs Yağları
Göğüs Yağları
Göğüs Yağları, Göğüslere oluşan yağlar genellikle erkekleri ilgilendiren ve erkeklerde daha çok sorun haline gelen bir konudur. Bayanlarda bu sorun yağların belirgin hale gelmemesinden dolayı biraz daha az sorun olarak kabul edilmektedir. Bu bölgedek...
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Yılan yağı saça nasıl uygulanır? Saçlar için oldukça faydalı olan yılan yağının kullanımı da son derece kolaydır. Kullanımına geçmeden önce yılan yağı, saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacak niteliktedir. İçerisinde yüksek oran...
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Mavi Anemon Çiçeği Yağı, Mavi anemon çiçeği dünyada özellikle kuzey yarım kürede yetişme göstermektedir. İskoçya başta olmak üzere; Japonya da, Brezilya da gibi sıcaklığı düşük olan bölgelerde sıkça rastlanmaktadır. Bu bitki genellikle ılıman iklim b...
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kandaki yağ oranı nasıl düşürülür, kanadaki yağ oranı, her insanın kanında bulunan ve hücre zarları ile bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. Kandaki yağ oranını, vücut kendi ürettiği gibi dışarıdan alınan besinlerle de yükselebilir. Me...
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar, Günümüzde kadınların en şikayetçi oldukları çıkmayan kurumuş yağ lekeleridir. Sırf bu yüzden çocukların dışarıda oynamaları yasak hale gelmiştir. Fakat TV de verdikleri reklamlarda genelde belli markalarla kurumuş yağ ...
Keratin Yağı
Keratin Yağı
Keratin Yağı, Keratin aslında vücudumuzda bazı yerlerimizde bulunan bir proteinin adıdır. Keratin yağı en çok saçlarda olmak üzere tırnaklar ve dişlerde kullanılmaktadır. Keratin yağını herhangi bir sarraftan kolaylıkla ve oldukça ucuz bir fiyata bul...
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı, Hamilelikte genellikle kullanılan badem yağı cilt bakımı ve onarımı için kullanılır. Birçok bayanın baş belası olan hamilelik çatlakları günümüzde hep sıkıntı olmuştur hatta çoğu genç kız çatlaklara hazır olmadığı iç...
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Çilek Yağının Cilde Faydaları, Nefis, sulu ve ağızları sulandıran tadının yanında çileğin sağlık yönünden de faydaları vardır. Çilek yağı genelde ilaç ve kozmetikte çok fazla derecede kullanılmaktadır. Çileğin tadı ve güzelliği, lezzeti ile göz nuru ...
Alabalık Yağının Faydaları
Alabalık Yağının Faydaları
Alabalık yağının faydaları, Alabalık her balıktan farklı olarak omega 3 olarak çok zengin bir balıktır. Alabalık veya alabalık yağı çocukların ve gelişme çağındaki kişilerin tüketmeleri gereken önemli bir besindir. Ayrıca bütün insanlarda beyin ve ha...
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır, Keten tohumu çiğnenerek de yenilebilir fakat sert olması nedeniyle tam öğütülmediği için sindirilmeden vücuttan atılabilir. Fakat keten tohumunu öğüterek toz haline getirilerek suyla karıştırılarak tüketilebilir. ...
Ayı Yağı
Ayı Yağı
Ayı Yağı, günümüzde kullanım alanı pek bulunmamaktadır. Bu yağın kullanımı genellikle eski zamanlarda çok yoğundur. İnsanlar bu yağı genellikle deri yoluyla kullanırdı. Fakat yinede ağız yoluyla tüketenlerde vardır. Dinimiz yönünden bu hayvanın eti y...
Gaz Yağı
Gaz Yağı
Gaz Yağı, Gaz yağını hepimiz duymuşuzdur. Bu yağ eskilerde çok daha fazla miktarda kullanılmaktaydı. Yanıcı bir yağ olan gaz yağı  petrol rafinelerinde petrolden sonra elde edilen bir yakıt türüdür. Benzin kadar yanıcı etkisi olmasa bile bu yağd...

 

Göğüs Yağları
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Keratin Yağı
Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı
Çilek Yağının Cilde Faydaları
Alabalık Yağının Faydaları
Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır
Ayı Yağı
Gaz Yağı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Katran Yağı Faydaları
Gres Yağı
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Kudret Narı Yağı
20 50 Motor Yağı
Acı Biber Yağı
Gliserin Yağı
Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır
Tatlı Elma Yağı
Kekik Yağı Nasıl Yapılır
Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Aloe Vera Yağı
Badem Yağı Sakal
Aynısefa Yağı
Zayıflama Yağları
Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır
Kabak Çekirdeği Yağı
Popüler İçerik
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı
Yılan Yağı Sakal Çıkarır Mı, Kişilerde oluşmakta olan sakal çıkmama sorunu kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Her gün sakal tıraşı ...
Katran Yağı Faydaları
Katran Yağı Faydaları
Katran Yağı Faydaları, Günümüzde çok fazla duyduğumuz ve birçok insanın kullandığı ve bir o kadarda faydası bulunan katran yağı, birçok faydası ile bi...
Gres Yağı
Gres Yağı
Gres Yağı, makine parçalarında ve dişlilerde kullanılmakta olan bir yağ türüdür. Bu yağ eskilerden beri araç motorlarında, yük taşıma araçlarında, tra...
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır
Acı elma yağı bebeklerde nasıl kullanılır, Biz anne babalar, bebeğimiz olacağını öğrendiğimiz zaman çok heyecanlanırız, dünyalar bizim olur. Her şeyim...
Kudret Narı Yağı
Kudret Narı Yağı
Kudret Narı Yağı, Kudret narı botanik bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve bir çok farklı isme sahiptir. Bu isimlerden bazıları ise: Papara, acayi...
20 50 Motor Yağı
20 50 Motor Yağı
20 50 Motor Yağı, Motor yağlarının üzerinde yazan 0-30, 0-40, 5-40, 10-40, 15-40, 5-50, 10-50, 15-50, 20-50, 10-60 gibi değerler yağın sıcak veya soğu...
Acı Biber Yağı
Acı Biber Yağı
Acı biber yağı, sırrı acısında saklı olan acı biberin yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra cilt bakımı içinde etken maddelere sahiptir. Biber acılığı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Göğüs Yağları
Yılan Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Mavi Anemon Çiçeği Yağı
Kandaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülür
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022