Kimyon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kimyon Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kimyon yağı, maydanozgiller familyasının bir üyesi olan kimyon tohumlarına soğuk pres yapılarak elde edilmesinden oluşmaktadır. Kimyon yağının kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Romalılar zamanından başlayarak günümüze kadar kullanımı devam etmektedir. Kimyon yağı genellikle yemeklerde kullanılmaz. En sık kullanım yöntemi, bitkisel tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Bu bitkisel yağ uygun şekilde kullanılırsa, insanlara birçok farklı fayda sağlayabilir.

Bu mucizevi yağın başlıca özelliklerinden biri, antiseptik özellik taşımasıdır. Kimyon yağının bu özelliği sayesinde açık yaralarda da kullanımı önemli faydalar sağlayabilir. Her ne kadar kimyon yağı bitkisel bir yağ olsa da doktorunuzun bilgisi ve önerisi dahilinde kullanılmalıdır. Günümüzde her geçen gün tıp alanında birçok yenilik olsa da alternatif tıp alanında bitkisel tedavi yöntemlerine sıkça başvurulmaktadır.

Romalılar zamanından günümüze ulaşan bu bitkisel yağ, eski zamanlara göre şu an daha az kullanılmaktadır. Bu sebeple üretimi daha azdır. Ancak kimyonun günümüzde çok kullanılan bir baharat olmasından dolayı, tüm aktarlarda kimyon yağını bulabilmeniz mümkündür. Çünkü baharatlar üretilirken herhangi bir sebepten dolayı kullanılması mümkün olmayan kimyon tohumları ezilerek kimyon yağı elde edilmektedir. Bu şekilde baharat üreticileri bu kısımları da değerlendirmiş olur. Eğer kimyon yağının iyi geldiği sorunlar sizde de mevcutsa, doktorunuza danışarak bu bitkisel yağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kimyon yağı faydaları nelerdir?
  • Kimyon yağı salata ve benzer yiyeceklerde çok fazla olmasa da bir miktar kullanılabilir. Bu bitkisel yağın bu şekilde tüketilmesi sindirimi rahatlattığı gibi, gaz sökücü bir fayda sağlamaktadır. Eğer sindirim aşamasında problem yaşıyorsanız, gaz sıkışması şikâyetinden kurtulmak için kimyon yağı tüketebilirsiniz.
  • Kimyon yağının kullanımında en çok tercih edildiği alan bitkisel tedavi yöntemleridir. Bunlara örnek olarak, kemik ağrıları olanlar ve varis problemi yaşayanlar bu yağı kullanabilirler. Bu sorunun olduğu bölgeye haricen kimyon yağıyla masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yapıp ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Kimyon yağı, astım problemi olan hastaların nefes darlıklarına iyi gelen bir etki göstermektedir. Doktorunuza danışarak bu bitkisel yağı kullanabilirsiniz.
  • Sinüzit sorunuyla karşı karşıya kalan kişilere de kimyon yağı kullanmalarını tavsiye ederiz. Sinüzit ağrısı çeken kişilerde bu ağrıları azaltmasına yardımcı olacak kimyon yağı tercih edilebilir.
  • Kimyon yağının mide ağrılarına ve mide içindeki yaralara da iyi geldiği bilinmektedir. Ancak bu bitkisel yağın dahilen kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bunun için doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz birikmelerini engellemesi sebebiyle bu şikâyete sahip olan kişiler kimyon yağından fayda görebilir.
  • Kimyon yağının faydaları arasında âdet kanamalarını düzenleme etkisi de bulunmaktadır. Düzensiz âdet kanamasından yakınan kadınlar bir uzmana danışarak bu bitkisel yağdan faydalanabilir.
  • Kimyon yağı ayrıca idrar söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir. Vücuttaki ödemden yakınan kişiler kimyon yağının bu faydasından yararlanabilir.
Bebekler için kimyon yağı kullanımı

Yeni doğan bebeklerde, özellikle 3 aydan önce gaz sancısı rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Doktorunuza da danışarak gaz sancısı problemi olan bebeklere kimyon yağı kullanılabilir. Kimyon yağını vazelinle karıştırarak bebeğin karın bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede kimyon yağı gaz sancısına çare olacaktır. Bebekler için gaz sancısı gideren merhemler de bulunmaktadır. Bu merhemlerin içeriğinde de genellikle kimyon yağı kullanılıyor. İsterseniz bebekler için kimyon yağının yararlı etkilerinden faydalanmak amacıyla bu kremleri de tercih edebilirsiniz.

Kimyon yağı nasıl uygulanır?

Kimyon yağı genellikle kas ağrılarında ve romatizmal ağrı problemlerinde bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kimyon yağını kullanmadan önce tatlı badem yağı gibi bitkisel yağlarla karıştırabilirsiniz. Ardından kas ağrısı ve romatizmal ağrı yaşadığınız bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu yağları karıştırmak için 20 cc badem yağı ve 10 damla kadar kimyon yağı oranını kullanabilirsiniz.

Cildinizdeki problemli bölgeye bu yağları iyice karıştırarak sürebilirsiniz. Masaj yaparak cilde uygulandıktan sonra o bölgenin kesinlikle güneşe maruz bırakılmaması gerekmektedir. Buna da dikkat ederek bitkisel tedavinizi başarıyla uygulayabilirsiniz.

Kimyon yağının migrene ve baş ağrılarına da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bunların dışında kimyon yağı hazmı kolaylaştıran, gaz giderici etkiye sahip olan bir bitkisel yağdır. Eğer gaz probleminizi çözmek amacıyla kimyon yağı kullanacaksanız, hazırladığınız salatalara ekleyerek ağız yoluyla da alabilirsiniz. Salataya az miktarda ilave ederek gaz sancısı sorunuza çare olabilirsiniz. Başka bir tüketim yöntemi olarak, küp şekerin üzerine yaklaşık 5-6 damla kimyon yağı damlatıp tüketmeyi de seçebilirsiniz.

Kimyon yağının zararları var mı?

Kimyon yağının dahilen ve haricen uzun süreli kullanımı karaciğere zararlı olabilir. Bu nedenle ne şekilde kullanacak olursanız olun mutlaka doktora danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda, diğer bitkisel ürünlerde olduğu güvenilirliği bilinmemektedir. Bu yüzden bu dönemlerde kimyon yağının kullanılmaması daha uygundur. Bunun dışında son kullanma tarihi geçmiş, uygun şekilde muhafaza edilmemiş kimyon yağlarını kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Yağ Yapan Besinler Nelerdir?

Haber Bülteni