Göbek Yağı Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?
21 Haziran 2024

Göbek Yağı Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göbek Yağı Aldırma

Erkek veya kadın fark etmeksizin, birçok insanın estetik görünümünü bozan göbek yağları, zamanla büyük bir sorun haline gelmektedir. Bölgesel yağlar bazen yapılan sporlar ya da egzersizlerle eritilemeyebilir. Bu gibi durumlarda, kişilerin ilk başvurduğu yöntem tıbbi yöntemlerle göbek yağı aldırma işlemleridir. Bu işlemler sayesinde yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak, ameliyat ve ameliyat sonrasının bazı sağlık riskleri bulunmaktadır. Sonuçta, uygulanacak yağ alma yöntemleri birer tıbbi müdahaledir. İlk olarak, göbek yağlarınızı egzersiz ve sporlarla gidermeye çalışın. Bu egzersizler daha çok göbek üzerine yoğunlaşmalıdır. Aynı zamanda, uzman bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz. Göbek yağları eritilirken uygun bir diyet programı, bu yağları tıbbi yöntemlere başvurmadan daha sağlıklı bir şekilde vücuttan atmanıza olanak sağlayacaktır.

Modern Tıbbi Yöntemler

Günümüzde gelişen teknoloji ile göbek yağı aldırma uygulamaları oldukça kolaylaşmış ve ölümcül riskler önemli ölçüde azalmıştır. Bu bölgelerde yağ aldırma işlemi birçok hastanede çok sayıda insan tarafından yapılmaktadır. İlk önce yapılan tahliller sonucunda, kişide bulunan göbek yağının türü ve nedeni tam olarak öğrenilir ve bu tahlillere göre doktorunuz size yağ alma işleminin uygun olup olmadığını söyler.

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Yöntemler

Yağ alma işlemi ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerde hastanın göbek bölgesine lokal anestezi uygulanır ve bölge uyuşturulur. Daha sonra lazer yardımı ile bölgedeki yağlar yakılarak eritilir. Ameliyatlı yöntemde ise hasta tekrar lokal anestezi uygulanarak bölge uyuşturulur. Daha sonra yağın alınacağı bölgeye özel bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı yağların bölgede parçalanmasına ve daha kolay emilmesine katkıda bulunur. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra emilim cihazları yardımı ile yağlı bölgeye 3-5 milim arası cihaz sokularak yağlar emilir. Ameliyatın süresi alınacak yağ miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Dondurma Yöntemi

Tüm bunların yanında kullanılan ve son geliştirilen yöntemlerden biri de dondurma yöntemidir. Bu yöntemde, hastanın göbeğindeki yağlar soğuk uygulama ile dondurulur ve bu yağlar özelliğini kaybederek vücuttan atılır. Bu yöntem de yine lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Riskler

  • Ameliyat sonrasında cildinizde izler kalabilir.
  • Operasyon sırasında fazla miktarda kanama görülebilir.
  • Yağlar alındıktan belli bir süre sonra tekrar oluşum gösterebilir.
  • Ameliyattan sonra cilt üzerinde bazı zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenmeler sonrası enfeksiyon riskleri ortaya çıkabilir.
  • Ameliyat sonrası vücudunuzda morarmalar ve şişlikler baş gösterebilir.
  • Ameliyat sırasında cerrahın yaptığı en ufak hatalar bile hastanın diğer organlarının zarar görmesine neden olabilir.
  • Bu ameliyatlar, hastanın vücut bütünlüğünü bozduğu için farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Her ameliyatta olduğu gibi, bu ameliyatlarda da anestezi riskleri bulunmaktadır.

Doğal Yöntemlerin Önemi

Ne olursa olsun, yağlardan en sağlıklı kurtulma yöntemi doğal yollardan biri olan egzersizlerdir. Günlük olarak yapılan egzersizler, yağlarınızı tıbbi müdahale görmeden hızlı bir şekilde erimesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vezime

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, ben ne yaptıysam hangi spor salonuna gittiysem göbeğimdeki yağı tam olarak eritemedim. Özellikle 8 ay kesintisiz spora gittim ve diyet uyguladım. Vücut zayıflıyor ama göbek yağı gitmiyor. Göbek yağı aldırmak herhangi bir tehlikeye neden olur mu yoksa riskli değil midir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, göbek yağı alımı (liposuction) genellikle güvenli bir prosedür olarak kabul edilir, ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi, belirli riskler ve yan etkiler olabilir. Bu riskler arasında enfeksiyon, kanama, anesteziye bağlı komplikasyonlar ve iyileşme sürecinde problemler yer alır. Bu nedenle, göbek yağı alımını düşünüyorsanız, konuşmak için bir plastik cerrah veya uzman bir doktordan randevu almanız önemlidir. Uzmanın size uygun olup olmadığını değerlendirmesi ve riskleri anlatarak bilinçli bir karar vermenizi sağlaması önemlidir. Ayrıca, bu işlemden sonra da sağlıklı yaşam tarzınıza devam etmeniz gerekecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Acı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?