Yağ Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?
19 Haziran 2024

Yağ Aldırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda kişilerde oluşan aşırı yağlanmalar can sıkıcı bir durum haline gelmiştir. Kişilerin fazla kilolarından kurtulmaları ve özellikle bayanların bu konuda çok hassas davranmaları, yağ aldırma yöntemlerine başvurmayı gündeme getirmektedir. Vücutta hareketsizlik sonucu oluşan yağların sürekli artması, çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu problemler yalnızca estetik değil, aynı zamanda sağlık açısından da olumsuz etkiler yaratmaktadır. Hareket kayıpları, vücutta esnekliğin kaybolması, yürümekte zorlanma, aşırı terleme gibi sorunlar bu yağ birikimlerinin sonucudur.

Yağ Aldırma Yöntemleri

Yağ aldırma işlemi farklı yöntemlerle yapılabilmektedir ve bu yöntemler ameliyatlı, ameliyatsız ve lazerli olarak ayrılmaktadır. Yağ hücreleri ergenlik dönemine kadar fazla gelişme göstermez ancak ergenlik döneminden sonra hızla çoğalır. Orta yaşlara ulaşıldığında bu yağlar can sıkıcı bir hale gelir. Özellikle 30'lu yaşlarda bu yağlar inatçı bir yapıya bürünür. Yok edilmeye karşı direnç gösteren bu yağlar genellikle basen, karın, bel, kalça ve bacak bölgelerinde birikir. Fazla kilolar bayanlarda genellikle basenlerde, erkeklerde ise karın bölgesinde toplanır. Kilo problemleri genetik olarak belirlenebilir, dengesiz ve sağlıksız beslenme, gece geç saatlerde yemek yeme ve antidepresan ilaçların kullanımından kaynaklanabilir. Bu durum, yağ hücrelerinin aktif hale geçerek kiloların artmasına neden olur.

Yağ Aldırma İşleminin Türleri

Yağ aldırma işlemi dört ana grupta toplanabilir:
  • Vakumla Yağ Aldırma: Klasik olarak bilinen bu yöntem, bir vakum yardımıyla fazla yağların belirlenen bölgeden alınmasıdır.
  • Güç Yardımı ile Liposuction: Vücutta oluşan yağların daha hızlı parçalanması için hareketli bir kanül kullanılarak fazla yağların vücuttan ayrıştırılmasıdır.
  • Ultrason Destekli Yağ Aldırma: İlk önce ultrason ile yağların parçalanması sağlanır ve ardından vakum kullanılarak bu yağlar vücuttan çekilir.
  • Lazerle Yapılan Liposuction: Yağ oluşumu gösteren bölgenin lazerle parçalanmasının ardından emilim sağlanır. Bu yöntemin uygulanmasında mutlaka hekim kontrolüne başvurulmalıdır.
Liposuction ve Estetik

Liposuction yani yağ aldırma yöntemini zayıflama yöntemi olarak görmemek gerekmektedir. Bu yöntem zayıflama amacıyla değil, vücutta oluşan fazla yağların vücut estetiğini bozması durumunda bu yağların giderilmesi için uygulanır. Çene altı, meme bölgeleri, boyun, kol ve bacak bölgelerinde biriken yağların alınmasında bu yöntem kullanılır. Yağ aldırma işlemi anestezi altında yapılır. Eğer uygulanacak bölge sinir damarlarının bulunduğu bir bölge ise lokal anestezi ile rahatlatıcı ilaçlar kullanılır. Daha büyük bölgeler için genel anestezi yani tam uyutma uygulanır.

Hekim Kontrolü ve Sağlık

Bu işlemler mutlaka bir hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kilo vermek amacıyla yağ aldırma işlemi uygulamak, bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle altını çizerek belirtmek gerekir ki, yağ aldırma işlemi yalnızca vücudun fazla yağlardan dolayı oluşan estetik bozukluğunun giderilmesi için uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni