Bel Yağları Nedir ve Nasıl Eritilir?
19 Haziran 2024

Bel Yağları Nedir ve Nasıl Eritilir?

Bel yağları, kadın ve erkek fark etmeksizin büyük bir sorun haline gelmektedir. Bu yağlar genellikle kişinin hareketsizliğinden kaynaklanır. Ancak, bel yağlarının oluşumu sadece bu nedene bağlanmamalıdır. Kişinin yaşı, boyu ve cinsiyeti fark etmeksizin bel yağları oluşabilir, fakat kişinin kilosu bu durum üzerinde oldukça etkilidir. Bazen bel yağlarının nedeni bir hastalık da olabilir. Bu nedenle kişinin öncelikle bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Vücudumuzda bulunan yağlar maalesef bölgesel olarak eritilememektedir. Bu nedenle yapılan egzersizler, vücudun diğer bölgelerindeki yağların da erimesini sağlayacaktır. Bel bölgesinde bulunan yağlar kalın kaslar üzerinde oluşmuştur. Bu yağlar, bazen kişide rahat hareket edememe gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olarak kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bel yağlarını yapacağınız bazı egzersizlerle yavaş yavaş eritebilirsiniz. Ancak bu işlemlerde oldukça sabırlı olmalı ve düzenli olarak bu egzersizleri aksatmadan yapmalısınız. Biz konuyu fazla uzatmadan, küçük ve kolay hareketlerden bazılarını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bel Yağları Sorununa Yapılacak Egzersiz Hareketleri
  • Öncelikle düz bir zemine ihtiyacınız var. Bu zemin oldukça sert olmalı ve vücudunuzun şeklini almamalıdır. Sırt üstü olarak bu zemin üzerine yatın. Karın ve kalça kaslarınızı kasarak yere iyice yapışın. Bu işlemden sonra başınızı boynunuzdan itibaren omuzlarınızla kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve indirin.
  • İkinci hareket olarak tekrar sert bir zemine sırt üstü yaslanın ve ellerinizle diz kapaklarınızı tutarak kaldırın. Bu hareketi çok sayıda tekrarlamalısınız.
  • Üçüncü hareketimiz ise aynı zemine bu sefer yüz üstü uzanın ve belinizden yukarısını bükerek kendinizi geriye doğru gerdirin.
  • Evde yapabileceğiniz ve yapılışı oldukça kolay olan hareketlerden sonuncusu da yine yüz üstü yere yatarak yapılır. Sert zemine uzandıktan sonra bacağınızı kalçanızdan itibaren kaldırın ve indirin. Bu hareketi her iki bacağınız için de ayrı ayrı tekrarlayın.

Bu egzersizlerin sık ve düzenli yapılmasıyla ileride çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yağların oluşum sebebini doktorunuzdan mutlaka öğrenin. Eğer yağların oluşum nedeni normal bir yağ kalınlaşması ise bu egzersizlerle kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak yağların oluşum nedeni başka hastalıklardan kaynaklanıyorsa, tıbbi tedavileri doktorunuz size önerecektir.

Egzersiz Yöntemleri ile Bel Yağlarından Kurtulma

Egzersiz yöntemleriyle bel yağları giderilemiyorsa, doktor önerileri alarak tıbbi yöntemlere başvurulabilir. Teknoloji ve tıbbın gelişmesiyle bölgesel olarak yağ aldırma yöntemleri de gelişmiştir. Bu yöntemler geliştikçe, yapılan ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavilerde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bel yağlarını eritmek için bol miktarda emekleme hareketi yapmanızda da fayda bulunmaktadır. Bu da bir bakıma egzersiz hareketi sayılmaktadır. Bu tür bele hareket veren egzersizlerin yapılması, bel yağlarınızın erimesine oldukça katkıda bulunarak sorununuzun çözülmesini sağlayacaktır.

Tabii ki yapılan bu egzersizlerin yanında bir de diyet programlarının uygulanması gerekmektedir. Çünkü tüketilen besinlerin içerisinde yağ oluşumunu hızlandıracak maddeler olduğu için egzersizlerin bir anlamı kalmamaktadır. Her gün düzenli olarak bel için sıkıştırma hareketleri sadece yağ sorununa değil, daha birçok bel problemine de etkide bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni