Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?
15 Temmuz 2024

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı, sağlık açısından pek çok şikâyete karşı faydalı olan bir yağdır. Faydaları saymakla bitmeyen kekik yağı, şifa özelliği sayesinde eski zamanlardan günümüze kadar yaygın bir şekilde ilaç niyetine kullanılmaktadır. Kekik, mutfaklarda sıkça kullanılan bir baharat türüdür. Kekik yağı ise kekik bitkisinin yapraklarından damıtma yöntemi ile elde edilen bir bitkisel yağdır.

Spazm Engelleyici

Kramp, öksürük ve kramplara bağlı olarak yaşanan ağrılar birçok kişinin maruz kaldığı şikâyetler arasındadır. Spazmlar kontrolsüz ve yoğun şekilde yaşanan kasılmalar olarak tarif edilebilir. Kekik yağı, antispazmodik etkisi sayesinde kasları gevşetici, öksürüğü giderici ve karın ağrısını engelleyici etki yaratır. Ayrıca sinirleri yatıştırmak için de kullanılabilir.

Antiromatizmal Etki

Kireçlenme, gut ve romatizmal hastalıklar kan dolaşımı yetersizliği ya da ürik asit miktarının kanda çoğalması nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Kekik yağı, bu rahatsızlıklara neden olan faktörlere karşı faydalı bir bitkisel yağdır. Ayrıca idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu sayede de vücuttan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kekik yağı kullanıldığı sürece bol su tüketilmelidir. Yağda bulunan uyarıcı etki kan dolaşımını hızlandırarak romatizmal ağrıları hafifletir.

Antiseptik

Kekik yağı, antiseptik özelliği yoğun olan doğal yağlardan biridir. Bu özelliği ile açık yaraların mikrop almasını ve yaralarda enfeksiyon oluşmasını engeller.

Bakterileri Yok Eder

İçeriğinde bulunan maddelerin bakterileri yok edici özelliği vardır. Kekik yağı, bakterileri yok ederek vücuttan uzaklaştırır. Cilt yaraları, solunum ve bağırsaklarda oluşan bakterilere karşı fayda sağlar.

Kalp İçin Faydalıdır

Kekik yağının yaygın bir şekilde kullanıldığı alanlardan biri de kalp sağlığıdır. Kekik yağı, kalp kapakçıklarının aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, spazm engelleyici etkisi ile de damarları rahatlatır. Kalp kaslarını kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Karın Ağrısına İyi Gelir

Mide ve bağırsaklarda biriken gaz, kişi üzerinde iştah kaybı, uyku problemi, tansiyon, baş ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilir. Kekik yağının gaz giderici etkisinden yararlanarak bu şikâyetlere çözüm getirmek mümkündür.

İdrar Söktürücü

Vücutta su tutumu yaşayan ve ödem sorunu olan kişiler kekik yağından faydalanabilir. İdrar söktürücü etkisi ile vücutta biriken fazla tuzun ve suyun dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Adet Söktürücü

Adet döneminde oluşan şikâyetler ya da düzensiz adet görme birçok kadının mustarip olduğu ortak sorunlardan biridir. Adet döneminde oluşan kramp, sancı, ağrı, halsizlik ve stres gibi yakınmalara karşı kekik yağı kullanılabilir. Bu tür sorunlara karşı kekik yağı rahatlatıcı etki yaratır.

Yaraların İyileşme Sürecini Kısaltır

Kekik yağı, ciltte oluşan kesik, yara, akne ve kızarıklık gibi pek çok cilt problemine karşı faydalı bir yağdır.

Soğuk Algınlığı

Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve enfeksiyona karşı kekik yağı ile mücadele edilebilir. Bu tür sorunlar için kekik yağı kaynar suya damlatılarak buharı solunmalıdır.

Kekik Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?
 • Kekik yağı kan dolaşımını hızlandırır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Diyabete iyi gelir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Saç dökülmelerini engeller.
 • Depresyon belirtilerini hafifletir.
 • Alyuvar oluşumunu destekler.
 • Obezite sorununa karşı kullanılabilir. Vücuttaki yağları parçalayıcı etkisi vardır.
 • Diş ve diş etinde oluşan iltihaplara karşı iyi gelir.
 • Banyo suyuna ilave edildiğinde kas ve eklem ağrılarına faydalı olur.
 • Kekik yağı ile buhar banyosu yapıldığında ciltteki tıkanmış gözeneklerin açılması sağlanabilir.
 • Vücutta oluşan kurtların düşmesini sağlar.
 • Masaj yağı olarak kullanılabilir. Ancak zeytinyağı ile seyreltilerek kullanılmalıdır.
 • Dahilen ve haricen kullanım için uygundur.
 • Hamile ve guatr hastalarının kullanması için uygun bir yağ değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Erce

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Kramp ve öksürük nedeniyle sık sık spazm yaşıyorum. Kekik yağı gerçekten bu tür kasılmaları ve öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Erce, kekik yağı doğal bir tedavi yöntemi olarak kas spazmlarını ve öksürüğü hafifletmede yardımcı olabilir. Kekik yağının anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, özellikle kas gevşetici ve öksürük kesici etkiler sağlayabilir. Ancak, her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için, etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden, kekik yağı kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline danışman önemlidir. Ayrıca, bu tür doğal ürünleri doğrudan cilde uygulamadan önce seyreltilmiş olarak kullanmak da önemlidir. Geçmiş olsun dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Anason Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anason Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Zararları

Balık Yağı Zararları

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Güncel

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yumurta Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?